Sosyal Medya Düzenlemesinin Tüm Maddeleri Açıklandı

Bir süredir gündemin en önemli maddelerinden olan sosyal medya düzenlemesinin detayları kesinleşti. Cumhurbaşkanına sunulan düzenlemenin tüm maddeleri açıklandı.

1 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin yaptığı açıklamalar Türkiye’nin gündemine oturmuş; önce yasaklar ardından Almanya modelini benimseyen bir düzenleme gündeme gelmişti. 

Sosyal medya şirketlerine Türkiye’de ofis açma zorunluluğu, kullanıcıların şikayet sistemlerini daha kolay kullanmalarını sağlama gibi önemli maddeler içeren düzenlemenin bazı detayları daha önce de netleşmişti.

sosyal medya düzenlemesi

20 Temmuz 2020 günü son haliyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan düzenlemenin detayları netleşmemişti. Ak Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin, amacın “Sosyal medyada hakaret ve tacize son vermek” olduğunu belirterek düzenlemenin detaylarını açıkladı.

Sosyal medya düzenlemesinin satır başları:

  • Şirketler Türkiye’de ofis açıp muhataplık oluşturmalı. Kişilik hakkı ihlalinde temsilciye başvuru yapılacak.
  • Şikayet durumunda temsilciden 48 saat içinde cevap bekliyoruz. Cevap gelmezse ağ sağlayıcısı şirkete 5 milyon lira para cezası verilecek.
  • Amaç kapatmak değil, beş aşamalı yaptırımlar. Sosyal ağ sağlayıcılara reklam yasağı getirilecek. Mahkemeler bant daraltma cezası verebilecek.
  • Kişisel hak ihlalinde erişimin engellenmesi, içeriğin çıkarılması istenecek.

Kaynak: webtekno.com

İlgili haberler: https://rengahenk.net/teknoloji/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.