Alaçatı hakkında her şey

Bugünkü yazımızda size Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Alaçatı’dan bahsedeceğiz. Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine 3km uzaklıkta bulunan Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. Ege denizine kıyısı olan Alaçatı, yılın 360 günü rüzgar olması sebebiyle rüzgar sörfüne elverişli plajları ile adından söz ettirmeyi başarmıştır aynı zamanda tarihi taş evleriyle de ünlenmiştir.

Alaçatı’nın tarihi:

Alaçatı’nın tarihi İyonya olarak geçen, İzmir’in güneyinden başlayıp Menderes Irmağı’na kadar uzanan bölgenin tam Merkezinde bulunmaktadır. Alaçatı, eski zamanlardaki ismiyle Agrillia, o zamanlarda Rumlar ve Türklere ev sahipliği yapmıştır. Daha sonralarda bu isim zor telaffuz edildiği için o zamanların aşireti olarak anılan Osmanlı aşireti tarafından ismi Alacaat olarak değiştirilmiştir.

Alaçatı’da eğlence:

Alaçatı özellikle eğlence alanında birçok beach ve kulübe ev sahipliği yapmaktadır. Beach ve kulüplerde birçok Dj ve sanatçı sahne almaktadır. Eğer tatilde eğlenmek ve aynı zamanda keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Alaçatı tam size göre bir tatil beldesi olacaktır.

Alaçatı pazarı:

İzmir’deki yerel halkın doğal mahsullerinin satıldığı bir cumartesi pazarıdır. 1994ten beri devam eden Alaçatı  pazarı çok sayıda turistin akımına uğramaktadır. Alaçatı’nın kendisi kadar ünlü bir Pazar olarak bilinmektedir.

Alaçatı’daki tarihi mekanlar:

Alaçatı değirmenleri:

Alaçatı’nın sembolü olarak gösterilen 1850 yılında buğday öğütmek için yapılmış Alaçatı değirmenleri 4 farklı boyda yapılmıştır. Şimdilerde ise değirmenin yanında kafe ve restoran bulunmaktadır.

Alaçatı sahili:

Temiz ve berrak sahilleriyle de adından söz ettiren Alaçatı bir çok plajıyla kumlu ve taşlı seçeneğiyle bir çok turisti memnun etmektedir. En çok bilinen ve en çok tercih edilen plajlar ise sırasıyla şöyledir:

Alaçatı halk plajı

Piyade koyu

Çark plajı

Delikli koy

Kleopatra plajı

Zio beach

Escape beach

Ilıca plajı’dır.

Alaçatı’nın tarihi evleri:

Yapımı 1850-1890 yıllarına dayanan Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan bu tarihi evler 1878-1881 yıllarında yaşanan iki büyük depremden sonra çok hasar görmüşlerdir ancak evler sonradan kendi yapısı korunarak restore edilmiş ve böylelikle hala Alaçatı’nın dar sokaklarında o güzel dokusuyla bizi büyüleye devam etmektedir.

Alaçatı’da ulaşım:

Alaçatı Çeşme’ye bağlı bir mahalledir. Çeşme’ye 3km uzaklıktadır. Ege bölgesinin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biridir. İzmir merkeze uzaklığı ise 78km olarak tekabül etmektedir. Alaçatı’da gezmek için en çok tercih edilen ulaşım bisiklettir ancak bazı farklı sahil kıyılarına gitmeniz için özel taşıtınızla ulaşım sağlamanız gerekmektedir. İzmir’den Alaçatı’ya gelebilmek içinse özel aracınız, taksi, otobüs, minibüs tercih edebilirsiniz.

İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı bulunmaktadır. Eğer gelmek için havayolunu seçtiyseniz Alaçatı ve Havaalanı arası mesafe 90km tekabül etmektedir. Eğer otobüsle geldiyseniz Çeşme üzerinden otobüsler Alaçatı’ya gitmektedir. Bu otobüsler sabah 6’dan akşam 10’a kadar ulaşımı devam ettirmektedir. Çeşme otobüsleri, İzmir otogarından 141 nolu peronda hareket etmektedir.

İlgili yazılar: https://rengahenk.net/genel/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.