DERSLERİM

Üniversitedeki dersler müfredatta bölümümüze uygun olarak belirlenir ve bu belirlenen dersler üzerinde iş hayatımızda kullanacağımız alanlara göre müfredata başlanır. Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü de teknoloji ve siber dünyayla iç içe bir meslek olduğundan dolayı derslerdeki müfredatlar da ona göre belirlenmiştir.

Yazılım Geliştirme Teknolojileri

Bu dersimizde C# diliyle (döngüler, diziler, fonksiyonlar, metotlar, class vb.) gibi konulardan ilerleyerek hesaplamalar yapmayı ve kod yazarak C# yazılım dilini öğrendik. C# kodları sayesinde hesaplamalarda(faktöriyel, üst alma, kök alma vb.)kullanmamız gereken ifadeleri döngüleri görerek belirli class içerisinde döndürerek nasıl bir kullanım alanı olduğu hakkında detaylıca bilgi edindik.

İnternet ve İnternet Teknolojileri

İnternet dersinde ilk olarak web tasarımın temelinden başlayıp HTML kısmından CSS kısmına doğru ilerleyerek web tasarım ve web tasarımda HTML, CSS kısmından kodlayarak bir web sitesi oluşturmayı öğrendik.

Bilgi Güvenliği Kavramına Giriş

Bilgi güvenliği kavramına giriş dersimizde bilgilerimizin güvenliği, erişilebilirliği ve bütünlüğü ilkeleri üzerinden ilerleyerek alanımızla ilgili temel bir giriş yaptık. Sanal makine üzerinden Linux işletim sistemimizi kurarak Linux da temel bazı komutları, çalışma mantıklarını ve kullanım alanlarını görerek sanallaştırmaya temel bir giriş yaptık. Kişisel gelişim ve olaylara bakış açısı bakımından hocamızın önerdiği film ve kitaplarla bu alanda da kendimizi geliştirdik.

Bilgi Teknolojileri Donanımları

Bu dersimizde ise bilgisayarlar ve sunucular üzerindeki donanım ekipmanları hakkında konuşarak örneklerle çalışma mantıklarını, yararlarını veya oluşabilecek zararlar hakkında konuştuk. Bu ders sayesinde donanımlar hakkında kapsamlı bir bilgi edinerek ileride bir iş yerinde çalıştığımız zaman maliyet ve çalışma mantığı olarak bize en uygun olacak şekilde iş yerimizin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun olan donanım araçları hakkında belli başlı kriterleri öğrenmiş bulunduk.

Geleceği İnşa Etmek

Geleceği inşa etme dersi ile iş hayatında nasıl daha başarılı bir şekilde devam ettireceğimizi, özgeçmiş hazırlarken yapılması gereken bazı önemli noktalara, sunumları hazırlarken nasıl bir yol haritası çizerek ilerleyeceğimizi ve nasıl sunmamız gerektiği hakkında eğitimler alarak ileride iş hayatımızda bize katkı sağlayacak olan kısımları temelden görerek belli bir altyapımızın oluşmasını sağladık.

Girişimcilik

Girişimcilik dersi asenkron bir şekilde ilerleyerek projeler, iş dağılımı bir projede yapılması gerekenler olarak işlediğimiz, girişimciliğin ve girişimci olmanın ne demek olduğunu bize gösteren bir dersti. Bu dersle birlikte girişimci kimliği olan bir insanın yapması gerekenler hakkında genel bir bilgi edindik.

İngilizce

Bu dersimizde aldığımız İngilizce eğitiminde temel seviyeden başlayarak akademik alanda kullanacağımız İngilizceye doğru bir yol izleyerek dersimizi devam ettirdik. İş İngilizcesi sayesinde bir iş yerine nasıl bir şekilde mail atabileceğimizi, kuralları ve uyulması gereken durumları görerek temelden aldığımız İngilizce ile belli bir bilgi edinmiş olduk.

Matematik

Aldığımız matematik dersiyle matematiğin temelinden başlayarak matris kısmına kadar devam edip programlamalarda yapacağımız hesaplara uygun olarak bir hesap yapmayı ve doğru sonucu bulmayı amaçladık.

Türk Dili

Türk dili dersimizle birlikte özgeçmiş, tutanak, dilekçe tarzı belgeleri hazırlamayı öğrenerek bu konular hakkında bilgi edindik. Yaptığımız ortaklaşa sunumlar sayesinde sunum yapmanın genel mantığını, kurallarını, davranış ve mimik yollarını öğrenerek nasıl daha etkili sunum yapacağımızı öğrenmiş olduk.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Bu dersimizde günümüz iş yerlerinde tehlike yaratabilecek, hayati kayıplara sebep olabilecek bazı iş kazalarında önceden bilinçlenmek, ona göre belli bazı önlemler almak aracılığıyla topluluk bilinci yaratılması amaçlanarak ilerlediğimiz bir dersti. Dersimizde hangi önlemleri alırsak iş kazalarından korunabileceğimizi genel kavramlarıyla görmüş olduk.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Bu dersimizde tarihimiz hakkında kısa ve özet bilgilerle ilerleyerek ve kendi alanımızla da gelişmeleri yorumlayarak ilerlettik. Bu sayede hem tarihimiz hakkında kısa bilgiler öğrenip hem de alanımızla ilgili çıkarımlar yaparak dersimizi devam ettirdik.

Son Kullanıcı Güvenliği

Son kullanıcı güvenliğinde bilişim güvenliğine giriş dersimizde gördüğümüz gibi ilk olarak bilişimin 3 temel ilkesini işleyerek derslerimize bilişimin temel mantığı kısmından başladık sonrasında ise cihazımız koruma yolları(güvenlik duvarı, antivirüs vb.) hakkında kısaca araştırmalar yaparak geçmişteki zararlı yazılımlar hakkında konuşarak genel bir bilgi edindik ve olası siber saldırılarda nasıl önlemler almamız gerektiği hakkında konuşup, bilinçlendik.

Bilişim Hukuku

Bilişim hukuku dersinde bilişim konusunda uyulması gereken kuralları, hukuksal olarak yasal olmayan durumlar ve cezaları, hukuksal anlamda sıkıntı yaşanmaması için neler yapılması gerektiği hakkında derslerde kısaca bahsettik. Bu sayede siber dünyada tehlike oluşturabilecek davranışları ve sonuçlarını öğrenerek nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğrendik.

İş Yeri Eğitimi

Bu dersimizde iş yerinde oluşabilecek durumlardan, bunların sebeplerinden kendimizi daha iyi nasıl ifade edip tanıtabileceğimiz hakkında konuşup 1dk’lık tanıtma yaparak bu dersimizi işledik.

Bulut Bilişim Sistemleri 

Bulut bilişim dersinde bulut nedir, hangi amaçlarla kullanılır ve ödenme şekli nasıldır vb. konulardan, bulut bilişim alt yapısından ve içeriğinden bahsederek bu alana giriş yaptık.  Network nedir, amaçları, kullanım alanları nelerdir bunlardan kısaca bahsettik, ipler arasındaki farkları, kullanım biçimlerini, oluşturulma amaç ve şekillerinden de bahsettik. Bu ders sayesinde bulut bilişim konusunda ve Network alanında önemli bilgiler edindik.