İSTEKLERİM

Şirketlerde İş Sağlığı ve Bilişim Alanı Hakkında Gördüğüm Eksikler

İsteklerim kısmında şirketlerde bilişim alanı ve iş sağlığı hakkında eksik gördüğüm kısımları sizinle paylaşarak nasıl daha iyi bir duruma getirebileceğimizi, bu tarz sorunları olabilecek en hasarsız şekilde nasıl atlatabileceğimizi anlatan bir yazı yazacağım.

Bilgi Güvenliği Alanındaki Eksikler

Bölümümüz hakkında genel konuşmam gerekirse aslında dünyanın yeni sorunu olan bilgi güvenliğinin korunamaması ve kötü yazılımlar ile yapılan saldırılar için bizim mesleğimiz artık bir uğraştan çok, mecbur ve olması gereken bir meslek haline gelmiştir. İnsanlar ve şirketler bilgilerini kötü amaçlı yazılımcılardan (black hat) korumak için siber güvenlikçilere ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde de pek çok saldırı yapılmaktadır ve ne yazık ki bu konuda yeni bilinçlenmeye başladık. Bir başka eksik olarak ise bölümümüzle ilgili hazırlanan müfredatların yeterli derecede olamayıp, bölümümüzle doğrudan ilişkili olmayacak şekilde düzenlenmesinden de sorunlar kaynaklanmaktadır.

İş Güvenliği Alanındaki Eksikler

İş güvenliği konusuna gelecek olursak eğer bizim işimizde de diğer mesleklerde olduğu gibi iş güvenliği konusunda oluşabilecek can sıkıcı durumlar da olabilmektedir. Bu iş kazalarının önüne geçmek için belirli zamanlarda kontroller yapılıp, çalışanlar bilgilendirilerek kötü sonuçlanabilecek durumlar engellenebilir.